در باب تاریخ و شکل هندسی اش!

یک روز سر کلاس ریاضیات مهندسی، استاد داشت راجع به اشکال هندسی حرف می زد.

یادم نیست چه طور شد که حرف به تاریخ و فرهنگ کشیده شد! بعد استاد حرف جالبی زد:

در بسیاری فرهنگ ها، شکل هندسی تاریخ مانند "دایره" است....(بعد با حرکت ماژیک روی تخته دوایری را کشید که روی هم تکرار می شدند).... و در بعضی فرهنگ ها، این شکل هندسی به صورت "خط ممتد" برای مردم ترسیم شده است...(و خط ممتد را کمی روی تخته ادامه داد ولی معلوم بود منظورش این بود که پایانی برای آن متصور نیست)... مردم این کشورها حرکتی رو به جلو دارند.

...

امروز پیامکی با این متن به من رسید:

صلّی الله علیک یا ابا عبدالله

٧٢ شب مانده کمر خم بشود / ٧٢ عاشق ز زمین کم بشود

٧٢ میدان بلا در راه است / ٧٢ شب مانده محرّم بشود.

این یعنی چه؟ احتمالاً یعنی کسی یا کسانی نشسته اند و حساب کرده اند که ٧٢ روز مانده به آغاز ماه محرّم چه روزی است. یعنی آنقدر در این گردش ایّام غرق شده اند که برای یک روز یا  یک دوره ی چند روزه آن قدر ارزش قائل می شوند که سایر روز ها را به نوعی روی آن "دایورت" می کنند. مگر سالروز یک واقعه ی تاریخی چیزی جز یک یاد آوری است؟

چند بار در سال باید به روایت های مختلف برای یک واقعه گریست؟ اگر جواب ما "هر روز و همیشه" است، که پس این روایات برای چه متعدد هستند؟ و چرا هر روز و همیشه برای وقایع شادی آفرین نمی خندیم و بساط شادمانی برپا نمی کنیم؟

و یا چرا تناظر یک به یکی میان سالروز های وفات و شهادت افراد، با سالروزهای تولد آنها وجود ندارد؟

حدس می زنم ما در مورد تاریخ دچار افراط و تفریط شده ایم.

...

بقیه سوال ها رو حیف که نمی شه اینجا پرسید!


/ 17 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شـاراد

سلام یک اشکال دیگر هم هست.اینکه هیچوقت این مناسبتها با موقعیتهای زمانی اصل واقعه یکی نیستند! مثلا کربلا وسط تابستان بوده, ما چله زمستان به مناسبت سالروز این واقعه جانسوز توی سر و مغز خودمون می زنیم!! ارادتمند, یه شاهین نکته بین!

Maryam

حدس می زنی؟ شک نکن و یقین داشته باش که افراط و تفریط در ایران "اسلامی" به شدت در تمام عرصه های زندگان و حتی مردگان وجود دارد. تازه کاش در روز شهادت هر امامی، نوحه مناسب آن امام را می خواندند و در مورد همان امام حرفی داشتند که بزنند. شهادت امام صادق است و اینها نوحه امام حسین می خوانند. آن هم بی محتوا و فقط با آهنگی غم انگیز و اشک آور! فکرشو نکن، درست میشه. خدا خواسته و مردم همت کرده اند که درست بشه.

ص ب ا

دقیقا همون افراط و تفریط به منم سر بزن

ما نسل سومی ها

سلااااااااااام ممنون که بهم سر زدی بازم پیشم بیااااا من نمیگم باید همیشه عزا باشه هر چیزی در جای خودش مهمه و قابل احترام غم حسین تا ابد تو دل شیعیان هست و هیچ چیز کمرنگش نمی کنه

من مریمم

به به! به سلامتی میبینم که قصد آپ کردن ندارین شما!! [پلک]

یه رهگذر

فقط تاریخ نیست راجع به همه چیز افراط و تفریط شده راستی تولد من یه روز بعد از تولد شماست چه جالب![پلک][خنده][خنثی]

محمد رجائی

مهرداد بروز نیستی خیلی وقته ها! ما هواتو داریم :دی بروزم...