دوستم داشته باش ولی حرف نزن!!

مدتیه که متن برخی ترانه ها توجهمو به خودش جلب کرده. بین ترانه هایی که به عنوان ترانه های "جوان پسند" این روزا به گوش ما آشنا هستن، و ترانه هایی که پیش از این جوان های دیروز گوش می کردن، تفاوت های درشتی به گوش و حتی به چشم می خوره! برای نمونه توجه شما رو به گوشه هایی از آهنگ های امروزی جلب می کنم! فکر می کنم خودشون بیانگر تفاوت ها باشن:


- یه یار خوشگلی دارم / هی منو میده آزارم / گوش نمیده به من!!!

نقد: ای خواننده! اگر تو چنین یاری داری ، که هم تو را آزار میدهد و هم به حرفت گوش نمیدهد، پس چرا برایش با ساز و دهل، ترانه می خوانی؟!!


- تو سرما هم بی کاپشنه / مانکن بی ساکشنه / مریض میشه، نمیکنه سرفه!!!

نقد: اصولا خواننده مذکور (ساسی مانکن) از محبوب و یار خویش (و حتی  ازمحبوب دیگران!) توقعات ماوراء الطبیعی دارد! محبوبی که در سرما کاپشن نپوشد، هیکل ورزشکاری داشته و در هنگام بیماری حتی سرفه هم نکند، بیش از آدمیزاد به ترمیناتور شبیه است. در ثانی، بد نیست خواننده به بضاعت ظاهری خود نیز توجه داشته باشد!


- تف به مرامت عوضی!!

نقد: ندارد!!!


- پیشی منی و میاوو / پس عشوه نریز و بیاوو

نقد: برای خواننده بیش از آنکه "انسان" بودن محبوب مهم باشد، "آمدن" وی مهم است! کلا در این قبیل ترانه ها به محبوب اجازه انتخاب و تصمیم گیری داده نشده و صرفا مطیع بودن او اهمیت دارد. یعنی دوستم داشته باش ولی حرف نزن!


- مشکوکم مشکوکم به تو / نمی دونم با کی هستی تو!!

نقد: شاعر این را در حالی می گوید که ٢۴ ساعت شبانه روز از روی پشت بام همسایه با تفنگ دوربین دار، در حال تجسس در حریم شخصی محبوب است فلذا خیلی خوب از هشتک و پشتک وی با خبر است.  اگر به جای اینکه تا  ١٢ نصف شب بالای پشت بوم مردم چُنده * می زد، وقت خود را نزد یار سپری می کرد، نیازی به آن تیراندازی کذا نبود!


- میون این همه خوشگل کیو انتخاب کنم؟! / کدومو جواب کنم؟!

نقد: به مسابقه ی "عشق یا ثروت" که از شبکه پی.ام. سی پخش می شد، مراجعه شود! البته با این تفاوت که خواننده واقعا در حد و اندازه های این مسابقه نیست. (در این مسابقه یک جوان برازنده در مقابل چندین خانم با کمالات قرار می گرفت و در نهایت یکی را انتخاب می کرد.)


- بارو بندیلو ببند! اینجا دیگه جای تو نیست! / تو ترانه های من جایی واسه حرفای تو نیست!

نقد: از این دست تهدید ها در ترانه ها زیاد شنیده ایم... ولی خود خواننده خوب می داند که اگر این محبوب "منفور" نباشد، او اساسا بلد نیست که در وصف زیبایی ها و خوبی های یک انسان ترانه دلنشینی بخواند. در کل تعداد آهنگ های پر از نفرت و بیزاری به حدی بالاست که نیازی به آوردن مثال نیست.


- الهی قربونت برم / الهی قربونت برم / الهی قربونت برم / الهی قربونت برم (الی آخر)

نقد: بر این باورم که هرچه زودتر بایستی این دعا مستجاب شود.

....

شاید شما هم بتونید به این مثال ها چیزی اضافه کنید...

فی الجمله اینکه اگر دست روی دست بگذاریم، شاید بچه های دلبندمان از لذت شنیدن ترانه و موسیقی دلنشین بی بهره بمانند....

-------

* - چُنده زدن : هیچ جوری نمی توانم آنرا به بیان ساده تر معنی کنم!  به گمانم همان چمباتمه باشد.

/ 16 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م . ح . م . د

سلام ... یادش بخیر ، منم تو بیشه ی بلاگفا یکبار مثه شما یک آهنگ رپ را تفسیر کردم !!! http://grove.blogfa.com/post-34.aspx این لینکش ! [نیشخند]

ونوس

ببین احتمالا بچه های من و تو در سال های آتی خودشون یکی مثل ساسی مانکن هستند پس غصه ی موسیقی نسل بعد را نخور.

کرگدن

مرسی ... خوب هجویه ای بود بر چرندیاتی که اسم موسیقی گذاشته اند روی خودشان ...

فائزه

سلام ممنون که اومدی[گل] نوشتت خیلی جالب بود..واقعا باهات موافقم..[تایید] تا دلت بخواد میتونم از این به اصطلاح ترانه ها واست مثال بزنم[نیشخند]

مریم

سلام . امروز وب سایت شما باز شد . چند روز پیش اصلا بالا نمیومد برام و میگفت همچین سایتی وجود ندارد.در هر حال از لطفی که نسبت به من کوچیک و وبلاگم دارید ممنون. این نقدهای شما خیلی زیبا بود . معلوم هست که به همه چیز فکر میکنید و سر سری رد نمیشید . حتی نسبت به کوچکترین و بی اهمیت ترین . آفرین موفق باشی

کیامهر

شما تاج سری صندلی و پست قابل شما رو نداره مهرداد جان

برقعی

بسیار عالی... کیپ رایتینگ